פורטל שיתוף המתכונים

 חיפוש מתקדם
CookShare אנגלית         ראשי    מתכונים    פורומים    מאמרים    טיפים    ספרי בישול    Lionetwork     facebook page  Hebrew Site  English Site
התחבר באמצעות חשבונך ב facebook או התחבר או צור חשבון
מתכונים חדשים  ::   הנצפים ביותר השבוע  ::   המועדפים ביותר
 
הוספת מאמר
דף ראשי | הכל | חיפוש | הנצפים ביותר | הנצפים ביותר השבוע | המדורגים ביותר


מאמר קודםחזרה לרשימה

שמירת כשרות – שמירה על הבריאות
קטגוריה: תזונה ואורח חיים בריא

הקדמה:
רבים האנשים ששואלים את עצמם מדוע אנו, כיום - במאה ה-21 צריכים לשמור על כשרות?
מה ההיגיון שעומד מאחורי העניין אשר מעבר למשמעות הדתית והרוחנית?
  מקור:

 

לדברי הרב יוסי גינזבורג, ראש  מוסדות ישיבת חב"ד רמת-אביב "הדאגה לכשרות המזון קשורה לשמירת בריאות הגוף ולכן גם אנשים שאינם יהודים וחיים במדינות שונות בוחרים לרכוש מזון הנושא תעודת כשרות מתוך אמונה, שמזון כשר עבר תהליך בקרת איכות ובדיקות חמורות המאשרות את איכותו. כמו-כן, ידוע כי יש סימוכין בריאותיים להקפדה על אי אכילת חלב ומוצריו לאחר אכילת בשר - תחושת העייפות שמופיעה בדרך כלל אחרי אכילת בשר היא תוצאה של תהליך העיכול האטי של הבשר. כיוון שבשר מתעכל לאט יותר משאר המזונות, אכילת מאכלים חלביים מיד אחריו גורמת לחלב להחמיץ, והתוצאה עלולה להיות דלקות וזיהומים במערכת העיכול."

חוקי היהדות בהם גם חוקי הכשרות מלמדים לא להיותאכזריים - אפילו כלפי בעלי חיים. "לא תבשל גדי בחלב אמו" - הוא פסוק שמשמעותוהמילולית הפשוטה אוסרת עלינו מעשה שיש בו אכזריות ואנו לומדים ממנו גם שאסור לשחוט א?ם (בהמה) וצאצאה הצעירבאותו יום. תהליך שחיטת בעל-חיים חייב להיעשות במינימום הכאב האפשרי, תוך הקפדה על כללי ניקיון ושמירה דקדקניים.

בעבר, תנאי ההיגיינה היו ירודים, אך גם כיום, למרות שהתנאים השתנו, קיימת עדיין אפשרות להתפתחות זיהומים ומחלות שתהליך השחיטה והכשרות מאפשרות את מניעתם. הקפדה על ניקיון העופות, המליחה, וההדחות במים לפני ואחרי המליחה – כולם חשובים לבריאות תקינה.

מוסיף הרב גינזבורג "פן נוסף של הקפדה על כשרות הוא הפן הרוחני - התורה מלמדת אותנו, שמזוןשאינו כשר משפיע על הנשמה היהודית. אכילת מזון לא כשר פוגעת ביכולתה של הנשמה להתחבר לרוחניות והנזק הזה מתוקןרק כאשר האדם חוזר לאכול מזון כשר. תחום נוסף הוא תחום הצמיחה הרוחנית - אם אדם יכול לשלוטבמה שהוא אוכל ובזמני האכילה שלו, הוא יכול לשלוט גם בתחומים אחרים בחייו ומשום כך החסידות ממליצה לאדם לשים לעצמו מגבלות גם באכילת מזון כשר ומהודר".

המידע באדיבות הרב יוסי גינזבורג, ראש  מוסדות ישיבת חב"ד ברמת-אביב


מוגש על ידי: CookShare ב 05/06/2009 - 09:59:55
38 מאמרים נוספים מאת CookShare

גרסה להדפסה
שלח לחבר
2004-2016 © CookShare
מתחתנים? כנסו לחוגגים בכיף - חתונה ברשת  :: מתכונים  :: מתכון  :: Bikely - אופניים
אודותינו  :: פרסמו אצלנו  :: תנאי שימוש  :: אימיול :: משחקי רשת :: מתכונים מסעדות ואוכל :: סרטים :: משחקים  :: פורומים  :: יצירת קשר